Skalničky pro začátečníky
Snažit se zasadit do nové skalky náročné rostliny, které si přivezete napřííklad ze zahraniční dovolené, se nevyplatí. Hlavně skalničkáři - začátečníci by měli volit rostlinky nenáročné na údržbu. K těm patří napřííkald plaménky, pochybek, kostřava, lomikámen, tařička, které snesou i svízelnější podmínky. Pokud přeci jen zatoužíte po vysokohorských druzích, je možné volit například chudina vždyzelená se žlutými květy stejně jako lnice alpská s fialovými a modrými květy, prvosenka nejmenší s růžovými květy, různé druhy hořců – Gentiana s nádhernými modrými květy nebo trávničky (Armeria), lomikameny (Saxifraga) či oblíbené netřesky (Sempervivum).
Jaké skalničky do vaší nové skalky?
Při budování skalky je důležité řádně promyslet rozložení jednotlivých skalniček, tak, aby si časem vzájěmně nepřekážely, byly barevně sladěné a aby v průběhu roku vždy alespoň část skalky byla v plném květu.
Velmi záleží na tom, jakou polohu skalka má a tedy, jak intenzivně na ni budou doléhat sluneční paprsky. Skalničky sice zpravidla snesou slunce hodně, ale ne vždy a ne všechny. Ostré slunce a hodně vyschlá půda může zahubit i ty odolnější rostlinky.
Na slunném stanovišti se bude dařit nízkým kosatcům, pupalkám, netřeskům, rozrazilům i rozchodníkům, teplo má rád i lomikámen, rožec, pohybek
plazivý nebo tařice horská. V polostínu bude raději zběhovec, kandík, hosta, dřípatka horská či dymnivka žlutá. Vlhčí stanoviště nevadí hořci čínskému,
škornici, pryskyřníku nebo písečnici nachové.
A samozřejmě velmi záleží na složení půdy a její kyselosti. Skalničky nemají rády zeminu s aktivním humusem. Daří se jim v propustné zásadité půdě, která je zčásti písčitá s příměsí kamenů a lesní hrabanky.